Novinky

28. - 29. 1. 2023 Duo CACIB Brno

O víkendu 28. - 29. 1. 2023 jsme se zúčastnili výstavy DUO CACIB Brno. V sobotu Ártíka posuzoval rozhodčí Miroslav Václavík, který ho ohodnil známkou Velmi dobrý za výše nesený ocas.
V neděli posuzoval rozhodčí František Korda, který ohodnotil Ártíka známkou Výborný.
Výstavy se zúčastnili i Ártíkovi "B" sourozenci, se kterými jsme se velmi rádi viděli a moc jim gratulujeme ke krásným výsledkům.
Ártíkovi jsou výsledky z výstavy úplně volný, za to novou deku si užívá.
V neděli jsme se zastavili na oběd na Panská Lícha, kde jsme si dali opět do nosu. Výborně tam vaří a nikdy nezklamou.
Velikou gratulaci posíláme chovatelům k úspěchu s Lettynkou a děkujeme jim za super víkend. Teď by to chtělo ještě jeden víkend, abychom se dospali a odpočinuli.

7. 1. 2023 Národní výstava Brno

První lednový víkend jsme prožili v Brně. Zúčastnili jsme se Hanácké národní výstavy, kde se Ártík předváděl ve třídě otevřené. Neměl však úplně svůj den, byl roztržitý a dával jasně najevo, že dneska na to nemá náladu. Asi si chtěl hrál se ségrami, bráchou a paničkou s páníčkem - chovateli, kteří se výstavy také zúčastnili. No, na někoho se to musí svést, že jo.
Ártík se paní rozhodčí velmi líbil a získal krásný posudek: (jedinec příkladného formátu, správně modelovaná hlava, příkladný nůžkový zkus, excelentní spodní linie i úhlední zadních končetin, výborně nesen i nasazen ocas) a ocenění Výborný 2, Res. CAC. Na oběd jsme se stavili na Panská Lícha - vřele doporučujeme, kačenka byla výborná.
Odpoledne jsme si s maminkou Vikinkou zacvičili a nezaháleli jsme ani v neděli dopo, kdy jsme si potrénovali se zvěří i s dummy u Martina Luňáka. Děkujeme za super trénink a za fotečky Janě Trubačové.
Po práci následovala odměna v podobě pečených žeber, mňam.
Byl to opět pohodový víkend plný krásných zážitků, moc díky Hani a Honzo a setkání s milými lidmi jak na výstavě, tak na výcviku.
A jak se říká: Jak na nový, tak po celý. No, jestli se nám to vyplní, budeme mít asi rušný rok.

4. 12. 2022 30. Jubilejní národní výstava Brno

Druhý adventní víkend jsme prožili v Brně s Hanka Lanžhotská a Jan Lanžhotský . V sobotu 4. 12. 2022 jsme se zúčastnili 30. Jubilejní národní výstavy. Ártík se poprvé vystavoval ve třídě pracovní. Ze skupiny byl druhý nejmladší. Paní rozhodčí Zdeně Jílkové se moc líbil s tím, že ještě zmohutní. Z osmi pejsků se umístil na krásném pátém místě se známkou výborná a s moc hezkým posudkem. Jsme za výbornou moc rádi, protože paní rozhodčí VéDéčkama rozhodně nešetřila. Velmi šikovní byli i sourozenci z Béčkového vrhu. Moc všem gratulujeme.
Po výstavě jsme se rozjeli na výbornou kačenu se zelím do Ikei, kde jsme nakoupili a pejsky odměněli.
V neděli jsme si moc hezky zacvičili, dokonce pejskové na 1* zvládli vlečku s 4kg králíkem. Moc rádi jsme všechny viděli, jak na výstavě tak na výcviku a těšíme se na další setkání v novém roce. Hani a Honzo, moc děkujeme za super víkend.

22. 10. 2022 KPZ HRADIŠTĚ

Jednoho sobotního rána vstanete o půl páté a říkáte si: Proč vstávám? Že se na to nevy... Nakonec jsme se i tak rozjeli opět na podzimní zkoušky pokusit štěstí. Tentokrát nám dělala společnost i maminka Vikinka, která byla také přihlášená.
Začátek dne však nebyl úplně podle našich představ. Nejdříve jsme jeli do jiného Hradiště, včas jsme se ale nasměrovali správně. Na uvítanou na nás čekaly výborné domácí buchty. Terény byly krásné, jen to počasí nám moc nepřálo. Déšť však před polednem ustal a my se začali sušit. Ártík pracoval moc pěkně a dle rozhodčích měli spolu s maminkou nejhezčí srstnaté vlečky ze všech pejsků. Rozhodčí také prokázali velkou dávku humoru když prohlásili: No ta vlečka, sama jste to videla, za mě za 2. Druhý rozhodčí: no za mě také za dvě a 2+2 jsou 4 takže za 4. V tu chvili jsem málem měla infarktový stav. Ártík byl také chválen za chuť pracovat. Za zaváhání na vlečce pernaté a na přinášení kachny z vody dostal za 3.
I tak se Ártík moc hezky umístil v I. ceně na celkovém 3. místě s 209 body a získal titul Res. CACT.
Vikinka se bohužel umístila ve III.ceně. Asi ji studila prdelina a nechtělo se jí v dešti a v zimě do studené vody. No komu by se po ránu chtělo. Jinak měla také moc krásné známky s výsledkem III. cena s 203 body.
O to víc nás naše výsledky těší, neboť z 21 psů došlo jen 12. Na závěr jsme si dali výborné kynuté knedlíky a sekačku. Za zmíňku určitě stojí polední servis pořadatele, který objížděl stanoviště a vůdcům i rozhodčím nabízel teplý vývar a uzená kuřata.
Opojeni radostí nám po 30km cesty domů volal pořadatel, že tam panička nechala batoh. Tak jsme se vraceli. Za odměnu dostal Ártík rovnou dva buřtové věnce, neboť to byla jeho celodenní motivace k výkonu do první ceny.
Podzimky máme tímto splněné, tak uvidíme, co ještě vymyslíme a co nás ještě čeká.


15. 10. 2022 KRAJSKÁ VÝSTAVA LITOMĚŘICE

Dnes jsme se rozjeli po osmi měsících zase na výstavu, abychom trochu potrénovali na novou výstavní sezónu. Posuzovala nás paní rozhodčí Lenka Frnčová, od které má Ártík ve sbírce výstavních výsledků jediné VDčko. A že s nimi nešetřila i dnes.
O to víc nás mile překvapil její posudek: "Správné tělo, výborná samčí hlava, tmavé oko, nůžkový skus, správně dlouhý hřbet, výborné předhrudí, výborně zaúhlený, pěkně se pohybuje, pěkná srst.
Ártík tak získal ocenění Výborný 1, Vítěz třídy, Krajský Vítěz.
K úspěchu nám možná pomohla i smůla, která se záhadným způsobem nalepila Ártíkovi na srst. Naštěstí vedle nás seděla sympatická paní, která nám půjčila šampon. Zázračná to věc. Smůla byla hned pryč, srst čistá a suchá. Děkujeme za pomoc a těšíme se na setkání na zkouškách.
K obědu jsme si dali výborné halušky, i Artikovi chutnalo. Ikdyž ráno pršelo, bylo vše mokré a museli jsme Ártíka pořád čistit, byl to príííma den.
1. 10. 2022 KPZ SLOVEČ

Na tyto zkoušky jsme byli přihlášení jako devátí náhradníci. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se uvolní i pro nás místo. Zkoušky jsme si moc užili. Hlavně Ártík, který při vyhledávání myšoval. No, nemůže se panička divit, když ho za myšování a hrabání děr v období štěněcím a dospívajícím chválila. To ještě v té době nevěděla, že nějaké vyhledávání existuje.
Po dvou stanovištích nastala doba oběda a pro Ártíka přestávka. Po obědě jsme šli na králíka. Ártíkovo pracovní nasazení se snížilo. Rozhodl se, že si nejdřív musí prozkoumat terén, protože mu vonělo něco víc než nějaký králík. Třikrát navádění na vlečku + povel a byla z toho 1. Takže opět III.cena se 190body. Jeden úspěch jsme přesto oslavili. Ártík byl první. První od konce, velice důležitá to funkce.
Ártík si doma dal za odměnu špekáčka ze svého vítězného věnce a panička si udělala kakaíčko s rumíčkem. To byla mňamka. Co nás asi čeká na příštích zkouškách. Ještě, že mám tak skvělého parťáka, jako je Ártý.
28. 9. 2022 KPZ KOŽUŠANY

Rozjeli jsme se k Olomouci, abychom si udělali s Ártíkem reparát. Disciplíny, na které jsme šli s jistotou úspěchu jsme po... Před přinášením kachny z vody jsme si nemohli psy namočit, proto se Ártík rozhodl, že se ve vodě nejdříve ochladí, tzn. za 2. Při markingu jsem se nepodívala na rozhodčího, aby mi dal pokyn k vyslání (čekala jsem na pokyn hlasem nebo rukou, nervozitou jsem se ani nepohla natož otocit hlavou), a tak si Ártík vyběhl sám tzn. za 1. Naopak na vlečkách si Ártík vedl skvěle. Tam, kde jsme minule dostali 1 a 0, tentokrát získal 4 s hodnocením výborné a přesné práce s velkou chutí.
Výsledek III. cena se 188 body. I přes velké nervy jsme si zkoušky užili, vyšlo nám pěkné počasí a poznali jsme nové fajn lidi. Viděli jsme se s maminkou Vikinkou, které gratulujeme k úspěšnému splnění zkoušek. A pro příště, panička si musí koupit holínky místo tenisek, jinak ji hrozí, že se bude plužit v bahně jako při těchto zkouškách.
Na Ártíka jsme moc pyšní. Na to, že to měl být jen gaučák a nyní to je lovecky upotřebitelný pes, je to pašák. Proto také dostal pořádnou odměnu. Je to naše zlatíčko.


4. 9. 2022 KPZ VYSOKÁ

Tak máme za sebou první lovecké zkoušky. Ártíkovi to šlo velmi pěkně se samými čtyřkami. Byl pochválen za pěknou a rychlou práci, předsedání při aportech, za systematické prohledávání celého prostoru. Dohledávka byla rychlá a přesná, reakce na střelbu žádná. Kámen úrazu nastal na vlečce s kachnou, která byla tažena přes řadu keříků a vyjeté koleje či co. Musel si vse očuchat, takze za 1. Druhou vlečku Ártík nedokončil vůbec, protože byla tažená na strništi po obilí, navíc bylo velké horko, a protože to byla poslední disciplína, byl už unavený. Také musíme trénovat vlečky se slabší stopou. Ártík je zvyklý, že mu taháme vlečky s částečně položeným zajícem a víc ho tak cítí. Tentokrát ho vůbec nenatáhl do nosu. Máme co trénovat. Byla jsem pochválená i já, že Ártíkova radost z práce a rychlost je i díky paničce, protože mu dává veselé a povzbuzující povely. Tak snad příště.
SRPEN 2022 CANISTERAPIE PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR

V srpnu jsme pod taktovkou Terezky Němcové ze psí školy Ballgine navštívili s Ártíkem děti na příměstském táboře v prostorách koupaliště v Pardubicích a v hasičárně v Pardubicích. Celkem se zúčastnili tři pejskové a každý měl připravené své aktivity. My jsme pro děti připravili hod dummy a zaječákem na cíl, procvičování počítání do 10 pomocí kostiček a psích boudiček s čísly, přiřazování štěňátek k jejich maminkám dle rasy a nemohlo chybět ani pomazlení, česání a troška cvičení. Bylo to moc fajn a těšíme se na další spolupráci a výzvy v podobě canisterapie i s jinými cílovým skupinami než jsou děti.


27. 7. 2022 ÁRTÍK MÁ NAROZENINY

Dnes v 19.29hod. to budou dva roky, co se nám narodilo naše ZLATO, pan Šedý, Ártík. Za ty dva roky jsme toho společně tolik prožili. Ártíčku, přejeme ti hlavně hodně zdravíčka a ať si pořád tak veselý a přítulný kamarád. Děkujeme také chovatelům Hanka Lanžhotská a Jan Lanžhotský za neskutečný chovatelský servis a podporu v nelehkých chvílích při výcviku.

Od Ártíka: Hurá kamarádi, slavím narozeniny. Už jsou mi dva roky, prý jsem dospělý. Dostal jsem mňam žrádlo, samé ryby. Dort jsem snědl na posezení, ani mrkvička nezbyla. Jo a košík jsem prý nedostal proto, že jsem pes baskervillský, ale protože prý pojedu se školkovými dětmi na výlet vlakem. Ještě jsem měl dostat barvářský obojek, jenomže panička je trubka a zapomněla ho objednat. No a teď už se jdu ochladit do nového bazénku. Hezké narozeniny bráškové, ať vám to běhá.


ČERVEN 2022 CANISTERAPIE V MŠ SLATIŇANY

Opět jsme s Ártíkem navštívili děti z MŠ Slatiňany. Povídali jsme si, jak o sebe a pejsky pečovat v letních měsících. Jak dbát na pitný režim, vyhledávat pro pejska stín a případně jak ho ochladit při přehřátí. Zahráli jsme si pohybovou hru, přečetli obrázkové čtení a skládali slova pomocí kamenů.
Ártík také dochází do Sluníčkové třídy, kde spolu s dětmi tráví čas při procházkách do přírody. Aktivity s Ártíkem děti moc baví a jsou tak více motivovány do činností.
28. 3. 2022

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Pardubicích je zajišťována pomoc uprchlíkům. Od pátku 25. 3. 2022, v rámci dobrovolnické činnosti, působíme v tomto centru i my s Ártíkem jako canisterapeutický tým.
Přítomností Ártíka pomáháme dětem ale i dospělým zpříjemnit čekání při vyřizování potřebné dokumentace. Ártý mezi lidmi prochází, někdo si ho pohladí, jiný pomazlí. Děti si mohou Ártýho povodit na vodítku, česat, vyfotit se s ním.
Protože je v centru i dětský koutek, dostávají od nás děti omalovánku pejska a bludiště.
Naší přítomností sice uprchlíkům nevyřešíme jejich problémy ale můžeme v nich zanechat alespoň hezkou vzpomínku na setkání s Ártíkem.
13. 3. 2022

Dnes se konaly 100. canisterapeutické zkoušky, které pořádalo Canisterapeutické sdružení Jižní Morava. Těchto zkoušek se poprvé zúčastnil i Ártík. Vedl si opravdu skvěle, získal max. počet 100 bodů + bod za vstřícnost. Povahové vlastnosti posuzoval pan Milan Doktor.
Nyní už se můžeme těšit ze společných setkání s dětmi z mateřské školky.


5. 2. 2022

DUO CACIB Brno - Ártík se poprvé vystavoval v mezitřídě kde byl nejmladší. Vedl si opravdu skvěle a získal ocenění Výborný 1, CAC. Rozhodčí Judit Beke, Maďarsko
23. 10. 2021

Dnešní sobotu se uskutečnil canisterapeutický seminář, v rámci kterého jsme měli možnost si s Ártíkem vyzkoušet disciplíny, které nás budou čekat u zkoušet, které budeme muset úspěšně absolvovat, aby mohl Ártík chodit za dětmi do školky. Ártík byl moc šikovný, zvládl i chůzi podél vozíku.


10. 10. 2021

Tento týden jsme se zúčastnili výcviku se zaměřením na přípravu zvládnutí zkoušek OVVR. Ártík byl moc šikovný a zkoušky zvládl. Získal celkem 209 bodů a umístil se na 5. místě z 12 psů.


28. 9. 2021

Klubová výstava retrievrů při Světové výstavě psů v Olomouci. Ártík ve třídě mladých získal od norské rozhodčí Anne Berith ocenění Výborný 1, CAJC, BOJ.


27. 7. 2021

Dnes slaví Ártík své první narozeniny, přejeme ti jen to nejlepší zlatíčko.


24. 7. 2021

Krajská výstava Martiněves, rozhodčí Petr Řehánek
Artík ve třídě mladých vybojoval V1, Vítěz třídy mladých a v závěrečných soutěžích 2. Nejlepšího mladého psa výstavy. Jsme na Ártíka pyšní.


Květen 2021

Poprvé jsme se zúčastnili výcvikového víkendu v Rokytnu u Martina Luňáka. Naučili jsme se a dozvěděli jsme se spoustu zajimavého, poznali nové lidičky ale také jsme poznali brášky Luckyho a Eddiho.


14. 11. 2020

Dnes jsme měli vzácnou návštěvu, a to Artýho chovatele manžele Lanžhotský a Ártýho maminku Vikinku. Prožili jsme společně moc hezký den. Zajeli jsme se podívat na Sečskou přehradu, kde jsme si udělali hezkou procházku, pejskové se vykoupali a trošku jsme i zacvičili poslušnost. Vypadalo to, že Ártík maminku poznal a neustále si spolu hráli. Už se moc těšíme na další setkání. :-)


24. 09. 2020

Nastal pro nás velmi očekávaný den, kdy jsme si jeli pro nového kamaráda Ártýho z chovatelské stanice Lovely Gold Victoria. Ártíček nás moc hezky přivítal. Z opětovného setkání jsme měli pocit, že jsme si opravdu padli do oka. Chovatelé byli velice milí a dali nám pro Ártíká krásnou výbavičku: vodítko s obojkem, cestovní misku, hračku, dečku, manuál a granulky do začátku. Cestu Ártík z vládl bez problémů, stejně tak přivítání doma s novými kamarády. Vítej Ártý :-)


29. 08. 2020

Dnes jsme se jeli podívat do chovatelská stanice Lovely Gold Victoria, kde se nám narodil nový přírustek do naší rodiny, a to pejsek Artemis, plemene Zlatý retrívr. Maminka Ártíka byla moc hodná a štěníky nám ukázala. Naše srdíčko si získal pejsek se šedivým obojkem. Už se moc těšíme, až si ho přivezeme domů.


29. 08. 2020

Spuštěny nové webové stránky.

Červen 2019

Opět jsme u dětí v MŠ ve Slatiňanech a protože začínají velká tepla, povídáme si s dětmi na téma, jak pečovat o pejska, ale i o nás v létě. Zdoláváme agility překážky, skládáme obrázky s pejsky, hledáme cestu pejskovi ke kostičky na zalaminovaném bludišti. Mikešek si náramně užíval, když jsme ho opatrně namočili. Lítal jak střeštiprdlo :-D
Únor 2018

Změna pracovní pozice mi bohužel nedovoluje věnovat canisterapii tak jako dříve. Přesto jsme se s Mikešem za dětmi do MŠ Slatiňany podívali a povídali si, jak se máme správně chovat k pejskům, aby jsme jsme jim neublížili nebo naopak oni nám.
Červen 2017

Naposledy v tomto školním roce jsme se podívali za dětmi do školičky. Tentokrát jsme se zaměřili na logopedickou prevenci.
Pomocí špachtliček, básniček a příběhů jsme si procvičili jazýčky.
Poznávali jsme, co je na obrázcích, popisovali jsme je a snažili se je třídit do skupin dle druhu. Pak jsme zdolali tunel a společně s pejsky si zacvičili.
Bylo to opět moc hezké setkání..
1. 3. 2017

Nově jsme na naše stránky vložili stránku věnovanou canisterapii, na které se dočtete informace o tom, co s pejsky v této oblasti děláme.
Stránku naleznete v nabídce nahoře v menu, nebo se vám zobrazí kliknutím na tento odkaz Canisterapie.

Únor 2017 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Topoli

V únoru jsme se přišli s Mikešem a Eliškou podívat za dětmi do školky do Topole. Právě zde probíhal karneval a tak i my jsme se oblékli do kostýmů.
Děti se nejdříve naučily básničku, která je zároveň pro děti prstovým cvičením, vyzkoušely si prolézat kruhem. Poté si vše vyzkoušeli i s pejsky.
Na interaktivní tabuli jsme měli pro děti připravené úkoly, které děti velice bavily. Nakonec jsme si zacvičili a zahráli hry, které si děti přály.
Už se těšíme, až bude hezky a budeme si moct zacvičit přes překážky venku na zahradě.


Říjen 2016 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Topoli a v Chrudimi

Začátek školního roku ve školce se vždy nese v duchu seznámení se s novými kamarády, pravidly a různými aktivitami. Jednou z nich je i seznámení s Mikešem a Eliškou.
Vždy si na začátku školního roku zopakujeme, jak se k pejskům chováme a na co si musíme dát pozor. Tentokrát jsme se zaměřili i na procvičení pravolevé a prostorové orientace.
Děti pracovaly s cihličkami a kartičkami.


Březen 2016 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Topoli

Máme tu první canisterapii v tomto roce a tak jsme ji pojali trošku netradičně. Protože se ve školce tento týden konal karneval, ušili jsme si obleček i pro sebe a šli jsme za dětmi jako berušky.
Všechny děti ve školce měly nejrůznější kostýmy a moc jim to slušelo.
Tentokrát jsme necvičili ale připravili jsme si pro děti aktivity na interaktivní tabuli. Děti hrály pexeso a hádaly tajenku, kdo se za kostičkami skrývá. Pustili jsme také dětem video s ukázkou Dogdancingu. Všechny zmíněné aktivity byly zaměřené na kostýmy.
Poté se všechny děti mohly s Eliškou beruškou pomazlit a vyfotit se s ní. Byl to krásný den, který si snad brzy zopakujeme.
Říjen 2015 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Chrudimi

Pravidelně každý začátek školního roku navštěvujeme také děti ze školky v Chrudimi. Během čtyřech návštěv jsme se setkali s dětmi ze žluté, červené, modré a zelené třídy.
Zahráli jsme si hru na seznámení s Mikešem a novými kamarády, pověděli jsme si o správném chování ke psům a napodobovali Mikeše při cvičení. Procvičili jsme si barvičky a vymalovali obrázek s Mikešem a jeho pelíškem. Zacvičili jsme si a na závěr setkání jsme si odpočinuli v rámci relaxace při pohádce o pejskovi.
Během rozloučení děti projevily zájem o další setkání s Mikešem, což nás samozřejmě těší.
Říjen 2015 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Topoli

Prázdniny tak neskutečně rychle utekly a již jsme opět v pracovním procesu. Protože od září probíhá v naší školce rozsáhlá rekonstrukce (výměna oken, střešní krytiny a zateplení budovy), přizpůsobili jsme tomu i průběh setkání dětí s Mikešem. Canisterapie probíhala po dva dny na Sluníčkové i Duhové třídě, kdy jsme si zahráli různé hry. Zahráli jsme si i hru novou, a tou byla hra na seznámení nejen s Mikešem ale i s novými kamarády. Pověděli jsme si, jak se k pejskovi hezky chovat, co mu nesmíme dělat a jak se chováme k cizímu psovi. Vyzkoušeli jsme si nejen cvičení se psem ale i jeho napodobování. To bylo pro děti nové a velice se jim tato aktivita líbila. Další aktivity již probíhaly na zahradě, kdy děti Mikeše po zahradě prováděly a hezky se o něj staraly. Nakonec s námi i spinkal při poledním klidu. Děti byly z Mikeše tak nadšené, že Mikeš usnul dřív než samotné děti.
Červen 2015 Canisterapie v MŠ Dr. Malíka v Topoli

V letních měsících se potýkáme se sluníčkem, vysokými teplotami, žízní. To vše působí nejen na nás ale i na pejsky. Proto jsme se naučili, jak pečujeme nejen o sebe ale i o své psí kamarády. Dětem se učení prožitkem moc líbilo, dozvěděly se nové informace, vyzkoušely si péči o psa, pomazlily se s Mikešem a Eliškou a na jejich přání si proběhly i agility překážky.
Nyní už jsou před námi prázdniny. Budeme odpočívat a začneme trénovat na canisterapeutické zkoušky, kterých by se na podzim měla poprvé zúčastnit i Eliška. Tak nám držte palce, ať se nám zadaří.
Všem přejeme krásné léto.


Duben 2015 Canisterapie v ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi

Opět jsme navštívili děti v základní škole, kam docházíme s Mikešem. Elišku jsme tentokrát nevzali, neboť se zrovna hárá. Povídali jsme si o bezpečném chování k cizím psům a ochranné poloze před útokem psa.
Děti v družině bývají dosti hlučné a neklidné. Mile mě překvapila činnost s padákem, která je utišila a zklidnila. Nejprve jsme se s ním museli naučit zacházet, neboť se s ním většina dětí doposud nesetkala.
Pro děti to bylo něco nového a zajímavého.

Březen 2015 Naše chovatelská stanice v časopise Svět psů

Mile nás překvapil zájem redakce časopisu Svět psů, který nás oslovil se zájmem o článek o naší chovatelské stanici, o plemeni čivava a canisterapii.
Celé redakci děkujeme.


Únor 2015 Canisterapie v MŠ Dr. J. Malíka v Topoli

Školní rok se přehoupl do své druhé poloviny, proto jsme se s pejsky zajeli opět podívat za dětmi ze Sluníčkové a Duhové třídy.
Na obrázcích jsme pozorovali rozdíly mezi spokojeným, smutným, podrážděným, rozzlobeným a agresivním psem. Emoce jsme také sami předstírali v roli pejska. Následně jsme na sobě pozorovali, jak se mění výraz v našich tvářích při úsměvu, smutku, při cenění zubů, vrčení a štěkání. Děti tato činnost velice bavila, neboť si změny emocí mohly na sobě vyzkoušet ale i pozorovat na ostatních dětech.
Povídali jsme si o správném chování ke psovi všeobecně, ale i ke psovi za plotem, k volně pobýhajícímu psovi. Naučili jsme se, jak se správně zachovat při kontaktu s rozzlobeným, volně pobýhajícím psem a při útoku psem. Za tímto účelem jsme se naučili ochrannou polohu.
Zahráli jsme si pohybovou hru "Číhající Alík", prostřednictvím které jsme si procvičili ochrannou polohu. Novinkou bylo i cvičení s padákem, který děti velmi milují. Cvičení s padákem v kombinaci s pejsky vede děti k trpělivosti, tichosti a plynulým pohybům. Dochází tak u dětí ke zklidnění a uvolnění.
Nakonec jsme si zahráli hru "Sardinky", která u dětí patří mezi nejoblíbenější.


10. ledna 2015 Canisterapie pro děti v obci Golčův Jeníkov

V tento den jsme se s Mikešem setkali s dětmi z místní obce. Povídali jsme si o bezpečném chování ke psům, o správném chování při útoku psem. Děti se dozvěděli také něco o plemeni Čivava. Společeně jsme si pak zacvičili a užili spoustu legrace.Říjen 2014 Canisterapie v mateřské škole a školní družině ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi

Prázdniny nám utekly jako voda a jsme opět v pracovním procesu. Přes prázdniny jsem se věnovala Elišce, která je Mikešova dcera. Začali jsme pracovat na výcviku, aby se i Eliška mohla účastnit canisterapie.
Práce se nám vyplatila, protože činnost se dvěmi pejsky děti moc baví. Eliška toho ještě tolik neumí, ale je to takové třeštiprdlo, že dokáže vykouzlit na tvářích dětí úsměv jen za její šaškování. To ji jde opravdu moc dobře, má to po kom mít.
Miky se naučil přes léto nějaké nové cviky a tak jsme se nejdříve seznámili s novými dětmi a poté si zacvičili. Poprvé jsme dětem ukázali kočárek pro pejsky, což se všem dětem líbilo a všichni si je museli povozit. Vysvětlili jsme si, že kočárek není proto, aby nebolely pejsky jejich nožičky, ale proto, abychom mohli např. převést i nějaké věci navíc.
Eliška první návštěvy u dětí zvládla na jedničku, a tak budeme ve výcviku nadále pokračovat a připravovat se na canisterapeutické zkoušky.


Červen 2014 Canisterapie v mateřské škole a školní družině ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi

V měsíci červnu se Mikeš opět setkal s dětmi ze šesti tříd mateřské školy a s dětmi ze třech družin základní školy. Tentokrát jsme se zaměřili na psí sporty. Děti nejdříve tipovaly, jak můžeme s pejsky sportovat, poté podle obrázků jednotlivé sporty popisovaly. Ve školce si děti vymalovaly obrázky jednotlivých sportů dle vlastního výběru. Poté jsme si zasportovali na školní zahradě. Děti si provedly Mikeše přes dráhu, která byla složená z agility překážek. Následně zdolávaly dráhy jako pejskové. Nakonec jsme si popřáli krásné prázdniny. Již nyní se těšíme na další setkání v novém školním roce.


27. - 28. 3. 2014 Canisterapie ve školní družině ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi - 2. a 3. skupina

Během těchto dnů jsme navštívili další děti ze školní družiny. Během cvičení jsme zjistili, že Mikeš umí zdolat další překážku, kterou ze sebe děti vytvořily. A světe div se, to co bylo pro všechny nečekané bylo i nejvíce zábavné. Děti vymyslely i jméno k tomuto cviku, a to "Kočičí tunel". Děti v řadě zaujaly pozici Kočka a místo aby děti Mikeš hezky pošlapal po zádech při cviku "Kočičí most", Miky vlezl do prostoru, který se pod dětmi vytvořil a podbíhal je, zcela neplánovaně. Dětem se toto líbilo snad nejvíce, protože je svým neustále se vrtícím ocáskem lechtal po bříšku.
Při příštím setkání se s dětmi již uvidíme na školní zahradě, kde si zacvičíme agility. br>Fotografie z tohoto setkání bohužel nemáme, neb jsme se do činnosti pustili s velikou chutí a na focení úplně zapoměli, snad příště.


17. - 18. 3. 2014 Canisterapie v mateřské škole - Žlutá a Modrá třída

Během dvou dnů si program zaměřený na péči o pejska užily i děti ze žluté a modré třídy. Během cvičení si protáhly svá těla, naučily se ze sebe vytvořit překážky pro Mikeše, pohrály si s ním i pomazlily.
Písnička o Mikešovi se dětem také moc líbila, tak věříme, že když si budou chtít na Mikeše zavzpomínat, že si ji zazpívají.
Již teď se těší na nové cviky, které příště budeme cvičit.


13. 3. 2014 Canisterapie ve školní družině ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi - 1. skupina

Po delší době jsme se opět dostavili s Mikešem do školní družiny, do které chodí děti z první až třetí třídy. Protože do družiny chodí celkem dost dětí, využili jsme místní rozdělení družiny na tři skupiny a každou skupinu tak navštívíme zvlášť. Jen tak si děti mohou Mikešovu návštěvu plně užívat.
Tématem byl vývin štěněte a péče o něj. Pro děti jsme měli připravené fotografie, kde je zachycen vývoj štěněte - naší Elišky, dcery Mikeše. Děti byly opravdu šikovné a podařilo se jim první polovinu řady sestavit bez chyby. S druhou polovinou měli všichni trošku problémy ale nakonec se jim to po diskuzi povedlo.
Naučili jsme se písničku o Mikešovi a děti dostaly za úkol na tuto písničku vymyslet nějaký pohyb. Každého napadlo něco jiného a výsledkem toho byla pěkně odcvičená a zazpívaná písnička.
Děti se samozřejmě těšily na hry s Mikešem, vytvořily tak ze sebe překážky a spolu s Mikešem si to hezky užili.
5. 3. 2014 Canisterapie Červená třída

I v této třídě proběhl program "Jak pečujeme o pejska". S Mikešem se děti pomazlily, zazpívaly naši novou písničku a zacvičily si pohybové hry: Sardinky, Ručkovaná a Kočičí most.
Děti už se těší na další nové cviky, které si příště zacvičíme.


3. 3. 2014 Canisterapie Zelená třída

Program "Jak pečujeme o pejska" si užily i děti ze Zelené třídy. Děti nás již netrpělivě vyhlížely a ještě než jsme začali, dotazovaly se, kdy zase s Mikešem příjdeme.
Překážkami se staly samotné děti, které Mikeš přeskakoval a přebíhal. Děti nezapoměly ani na hru "Sardinky", která se jim velmi líbí.


18. 2. 2014 Canisterapie Sluníčková třída

Stejný program jako měli duhováčci, měly i děti se Sluníčkové třídy. Protože v tomto týdnu probíhá ve školce karneval, i Mikeš se oblékl do oblečku klauna a s dětmi si pohrál.
V této třídě máme holčičku, která má z pejsků velký strach, proto s touto holčičkou individuálně pracujeme, aby si i ona mohla přítomnosti Mikeše ve školce plně užívat.


6. 2. 2014 Canisterapie Duhová třída

Máme tu další rok, a protože nechceme zahálet, rozjeli jsme se za dětmi ze školky v Chrudimi, a to do Duhové třídy.
Tématem dnešního dne byla péče o pejska. Povídali jsme si o tom, kdy a jak ho venčíme, krmíme, koupeme, jak si s ním můžeme hrát a mazlit se s ním. Pro děti jsme měli připravený pracovní list, ve kterém měly za úkol spojit věci, které souvisí s péčí o psa.
Protože jsme s Mikym složili pro děti písničku, naučili jsme se ji a zazpívali. Dětem se moc líbila. Slova se naučila opravdu rychle a při další práci si ji pobrukovali.
Potom jsme si s dětmi zahráli oblíbenou hru "Sardinky" a nové hry: "Ručkovaná a Zádíčkovaná" - tak jak si tyto hry děti nazvaly.
I přesto, že je únor, máme venku krásné počasí, a tak nás napadlo, vyjít si s dětmi na procházku. Vždy první dvojice držela Mikyho za vodítko, po chvílích se všechny dvojice vystřídaly.
Děti byly z dnešního setkání opravdu nadšené. Dokonce s ním chtěly i do postýlky, to samozřejmě z hygienických důvodů není možné, a tak spal Miky ve svém pelíšku a jen na chviličku skočil do postýlky k jedné holčičce.
Těšíme se na další setkání s duhováčky, neboť pro ně máme připravenou další novinku.
26. 11. 2013 Canisterapie v MŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi - modrá a žlutá třída

Dnes jsme se podívali za dětmi ve školce v Chrudimi. Seznámili jsme se s Mikešem, pověděli jsme si, jak se správně chovat k pejskům, jak říkat povely, ukázali jsme si Mikešovu výbavičku, pohladili si ho, zacvičili si s ním, kreslili a skládali puzzle a proběhli se s Mikym na čerstvém vzduchu.
Za statečnost byly děti odměněny malou sladkostí.
Více fotografií na stránkách: MŠ Dr. J. Malíka.


25. 11. 2013 Canisterapie v MŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi - červená a zelená třída

Dnes jsme se podívali za dětmi ve školce v Chrudimi. Seznámili jsme se s Mikešem, pověděli jsme si, jak se správně chovat k pejskům, jak říkat povely, ukázali jsme si Mikešovu výbavičku, pohladili si ho, zacvičili si s ním, kreslili a skládali puzzle a proběhli se s Mikym na čerstvém vzduchu.
Za statečnost byly děti odměněny malou sladkostí.
Více fotografií na stránkách: MŠ Dr. J. Malíka.16. 11. 2013 Canisterapie v Dětském domově v Holicích

Po delší přestávce jsme se opět podívali za dětmi v Dětském domově v Holicích. S Mikym jsme to pojali spíše jako návštěvu za účelem relaxace a pomazlení. Povídali jsme si, co je u nás nového, poslechli si svoje i Mikešovo srdíčko, skládali puzzle a mazlili se s ním. Příští návštěva už bude zase více akčnější.


8. 11. 2013 Přednáška o Canisterapii v ZŠ Dr. J. Malíka v Chrudimi

Byli jsme osloveni vedoucí vychovatelkou družiny ZŠ Dr. J. Malíka, abychom s Mikešem dětem přiblížili canisterapii, ukázali něco z toho co umíme a co s dětmi, za kterými docházíme, děláme.
Setkání se zúčastnily děti z 1., 2. a 3. třídy, celkem 45 dětí. Děti se seznámily s Mikym, jeho plemenem, činnostmi v canisterapii a na závěr si s Mikešem vyzkoušely pár cviků a zdolávaly překážky.
Činnost s Mikešem děti zaujala a nejen je, ale i rodiče, kteří nás sledovali od dveří. Těšíme se na další setkání, kde bude míň dětí a budeme na sebe mít tak více času i prostoru.
Fotogfrafie z této akce nemáme moc kvalitní, příště se polepšíme.


19. 10. 2013 Canisterapeutické zkoušky

Je to již dva roky, co jsme s Mikym absolvovali canisterapeutické zkoušky. A protože se musí tyto zkoušky každé dva roky opakovat, opět jsme se k jejich vykonání vydali do Dvora Králové nad Labem, kde tyto zkoušky pořádalo občanské sdružení Psí Pac z Podkrkonoší.
Mezi zúčastními byli samí velcí psi, Mikeš byl mezi nimi nejmenším plemenem, přesto se držel statečně.
První část zkoušek proběhla v senior centru, kde byl simulován kontakt s postiženým, vozíkem, polohování a skupinka hlučných lidí. Druhá část probíhala na cvičišti, kde jsme cvičili obraty, sedni a lehni, přivolání, odložení, zkouška dráždivosti.
Zkoušky jsme úspěšně absolvovali a k osvědčení jsme dostali i krásné dárečky, hrníček, tužku, hračku a pamlskovník.
Organizátorkám této akce děkujeme a těšíme se opět za dva roky na shledání.


27. 9. 2013 Canisterapie v MŠ Dr. J. Malíka Topol

Po delších canisterapeutických prázdninách se Mikeš opět podíval za dětmi, tentokrát ale do mateřské školky v Topoli, neboť panička změnila zaměstnání a v této školce pracuje.

Na Mikeše ve školce čekalo 38 dětí ze dvou tříd. Bylo to poprvé, kdy byl Mikeš v kontaktu s tak velkým počtem dětí. Díky spolupráci učitelek jsme si to ale všichni užili, včetně Mikeše.

Nejprve se děti s Mikešem seznámily, ukázali jsme jim co umíme a poté jsme je rozdělili do tří skupin. První skupinka vymalovávala pracovní list a druhá skládala puzzle, obojí na téma čivava. Třetí skupinka se mezitím blíže seznamovala s Mikym. Děti si ho hladily, cvičily ho na různé povely (sedni, lehni, otoč, pac, ťap). Pro překonání strachu ze sebe děti vytvořily překážkovou dráhu v leže, kterou Miky překonával přebíháním. Pro zpestření jsem na děti položila pamlsky a Mikeš je vyhledával. Nakonec se děti otočily na záda a Mikeš pokračoval ve vyhledávání dál. Postupně se takto vystřídaly všechny skupinky.

Protože nám ještě přálo krásné počasí, rozmístili jsme na zahradu překážky a zasportovali jsme si. Děti se po skupinkách vystřídaly na dvou drahách s překážkami a seznámily se s výbavičkou, kterou Miky má (obojky, vodítka, oblečky, hřebínky, cestovní věci...).

Dětem se setkání s Mikešem velmi líbilo, počáteční strach některých dětí jsme úspěšně překonali a tak se těšíme na další milé setkání.
22. - 23. 6. 2013 Klubová a Speciální výstava čivav Jičín

Po dlouhé době jsme se zúčastnili výstavy, a to výstavy Klubové a Speciální v Jičíně, kterou pořádal Klub chovatelů čivav a naháčů.
Nevystavovali jsme svého pejska, nýbrž Ascaye z Valiandu, kterého spolu s jeho synem Edíkem hlídáme jeho paničce.
Kája byl ve třídě veteránů poprvé a vystavování mu šlo opravdu hezky. Po oba dva dny si vychodil známku Výborný 2.
Po delší výstavní odmlce to byl hezký, výstavní víkend, který jsme si s Kájou užili.

10. - 12. 5. 2013 Čivasraz Řásná

Po roce jsme se opět zúčastnili čivasrazu v Řásné. Počasí nám sice moc nevyšlo, ale udělali jsme si hezký výlet na tamní hrad Roštejn a také jsme se opět viděli s přáteli.
Naše děti se zúčastnily v soutěži o nejhezčí masku a plnily úkoly v rámci branného závodu, ve kterém se umístily na krásném druhém místě.
Těšíme se na další setkání a věříme, že příště budeme mít lepší počasí.

Canisterapie v Dětském domově v Holicích

Máme tu další rok ve kterém se, stejně tak jako v minulém, chceme věnovat canisterapii. Děti jsme navštívili již 11.1 a 18.2. 2013. Děti Mikyho s radostí přivítaly, neboť ho neviděly dva měsíce pro vánoční prázdniny. Zahráli jsme si různá pohybová cvičení a vyzkoušeli novou formu zábavy. Jsou jimi víčka od pet lahví a skládání puzzle se psí tématikou.
Vždy nás potěší otázka, stejně tak jako tentokrát, kdy zase Miky příjde. :-)

22. 11. 2012 Canisterapie v DD Holice na 1. rodinné skupině

V dětském domově v Holicích jsou celkou čtyři rodinné skupiny a právě 1. skupina byla ta poslední, kterou Miky ještě nenavštívil.
A protože tam byl poprvé, stejně jako tomu bylo na ostatních skupinách, i zde se děti nejdříve seznámily s Mikešem, Canisterapií, pověděli jsme si o chování ke psům a o správných reakcích v případě napadení psem. Děti si též vyzkoušely polohování, které je velmi zaujalo a též pro ně bylo velmi příjemné. Zahráli jsme si spoustu her a pobavili se. Nejvíce se dětem líbilo vyhledávání pamlsků na jejich těle.
I přesto, že Miky je čistotný pejsek, nosí v domově břišní pás. A koho nenapadne proč, tak důvod je to ten, že děti tak mají neustále na očích, že i pejsci musí být čistotní, stejně tak jako oni se musí přezouvat, mýt se a uklízet po sobě.


3. 11. 2012 Canisterapie v DD Holice na 3. rodinné skupině

Jedním z narozeninových přání svěřenkyně z DD bylo, aby se za ní Mikeš opět přišel podívat, neboť u dětí na této skupině dlouho nebyl. Nebylo tedy nic jednoduššího než si připravit věci, něco nového si nacvičit a rozjet se za dětmi.
Dětem se nejvíce líbil nový cvik Pac a Ťap.

13. 10. 2012 Canisterapeutické odpoledne v DD Holice na 4. rodinné skupině

Protože máme na říjen krásné počasí, vyrazili jsme s Mikešem za dětmi do domova. Procházeli jsme se, sportovali, soutěžili, relaxovali a požívali dobroty.
Miky strávil s dětmi celé odpoledne a v dětech to zanechalo krásné zážitky.


6. 10. 2012 Canisterapie v DD Holice na 4. rodinné skupině

Začátek školního roku je těžký snad pro všechny děti, a tak se po prázdninách Miky vydal opět za dětmi do dětského domova.
Na této skupině jsou především malé děti, proto jsme se i více zaměřovali na procvičování řeči a uvolňovací cviky pro předškoláky a školáky.

23. 9. 2012 Canisterapeutický seminář

Dnes jsme se zúčastnili semináře na téma Canisterapie pro děti v praxi, který pořádala Hanka Böhmová.
Na cestu jsem se vydala nejen já ale i Mikeš a Milánek, který na semiáři působil jako figurant. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a mohli se tak inspirovat k další canisterapeutické činnosti.
Teď se budeme s Mikešem snažit se zase něco nového naučit, aby se dětem v dětském domově, který s Mikešem navštěvujeme, hra s Mikešem pokaždé líbila a přinášela pro ně vždy něco nového a zajímavého.

Čivasraz Hrubý Jeseník, Ludvíkov 18. - 20. 5. 2012

V tomto termínu se naše rodinka zúčastnila čivasrazu, který pořádal Chihuahua tým, kterého jsem členkou.
Na náš společný výlet jsme vzali kluky Kevina, Mikeše a Amiše a slečnu Elišku.
Bylo to po roce opět příjemné setkání s přáteli a nadšenci psího plemene Čivav.
Více informací na stránkách www.chihuahuatym.cz


22. 02. 2012 Canisterapie v DD Holice 3. rodinná skupina

>Mikeš posledně sklidil v domově velký úspěch, a tak se po řádném odpočinku vydal za dětmi již podruhé. I na této skupině se vše vydařilo jak mělo a pejska si užila i holčička, která má velmi citlivou pokožku, a tak musela používat rukavičky, aby neměla vyrážku.

29. 01. 2012 Canisterapie v DD Holice 2. rodinná skupina

Protože Mikeš v loňském roce úspěšně složil canisterapeutické zkoušky, vydali jsme se za dětmi z Dětského domova v Holicích, kde pracuji jako vychovatelka.
Miky byl takto mezi dětmi poprvé, a tak se s ním děti nejdříve seznámily, dozvěděly se, co rád dělá, jak a komu může canisterapie pomoci, co mohou pejska naučit a jak se bránit při útoku cizým psem.
Společně jsme začali vypracovávat domácí úkoly, prostřednictvím povelů procvičovat řeč, uvolňovat ručky při malování čivavky. Také jsme se proběhly s Mikym po hřišti.
Miky pomáhal dětem i s úklidem, neboť je doprovázel na každém jejich kroku. Nakonec jim popřál dobrou noc a tak jako děti se odebral do hajan.
Protože jsou děti v domově rozděleny do čtyřech rodinných skupin, tímto způsobem se všechny děti postupně s Mikym seznámí a následně budeme pro děti připravovat programy šité dětem v daných skupinách "na míru".

1. 1. 2012 Nový rok

Máme tu Nový rok a my se můžeme těšit na nové zážitky a chvíle, které nám rok 2012 přinese. Mezi první radosti tohoto roku pro nás patří zprávy od majitelů našich odchovů, kteří nám poslali jejich fotečky. Máme z našich odchovanečků velkou radost.

Kuky Kukino Kwisava


Ghostly Boy KwisavaVstup do nového roku jsme také oslavili s přáteli, kteří mají dva pejsky z našeho chovu. Bylo to jako vždy příjemné setkání a věříme, že takových setkání letos bude ještě mnoho.NOVINKY 2011

NOVINKY 2010

NOVINKY 2009

NOVINKY 2008

NOVINKY 2007

NOVINKY 2006