JAK VYPADÁ TYPOVÉ ŠTĚNĚ ČIVAVY
Chcete si pořídit štěňátko čivavy a nevíte, jak vypadá typové štěně čivavy? Pak je pro vás tento článek.
Každá čivavka je jiná, ať už zbarvením, výškou, kvalitou srsti, tvarem hlavičky. Proto existuje standard, který říká, jak by taková typová čivava měla vypadat.
Při výběru štěňátka si všímejme těchto jeho částí těla:
Hlava:
Lebka - měla by mít jablíčkový tvar, který je charakteristický pro plemeno čivava. Dle nového standardu by čivava neměla mít fontanelu (vazivové spojení na hlavě štěněte v místě zkřížení švů lebečních), která se projevuje tím, že když sáhnete na hlavičku štěněte jemně prstem, tak tam cítíte pod kůží "díru" v lebce. Neznamená však, že pokud jsme si vyhlédli štěňátko, které fontanelu má, že si ho kvůli ní nemůžeme pořídit. Fontanely, tak jako je tomu u dětí, postupem věku většinou zarůstají. Důležité je, aby fontanela u štěněte nebyla příliš velká. Takovou klasickou fontanelou u štěněte je fontanela o velikosti do cca. 0,7cm.
Stop - měl by být velmi výrazný, hluboký a široký. Můžeme říci, že správný stop tvoří pravý úhel v místě přechodu mezi nosem a čelem.
Obličejová část:
Nos - měl by být střední délky, tedy ani příliš krátký nebo dlouhý. Stejně tak je to i s jeho šířkou, neměl by být příliš široký nebo špičatý.
Nosní houba (čenich) - přípustná je každá barva, měla by však odpovídat sbarvení. Např. u hnědé barvy je nosní houba světle hnědá, u skořicové barvy je nosní houba namodralá apod. U neředěných barev by měla být barva nosní houby černá.
Zuby- skus by měl být nůžkový, přípustný je i skus klešťový. Pokud plánujete s pejskem výstavy, vybírat štěně s předkusem a podkusem není vhodné, neboť vám nikdo nezaručí, že se mu tato vada skusu při přezubení spraví do nůžek či kleští.
Oči - měly by být tmavé, světlé oči jsou přípustné ale nežádoucí. Typické jsou pro čivavu oči kulaté, velké, nevystupující. U štěněte samozřejmě posuzujeme oči s přihlédnutím k věku (pro příklad se podívejte na obrázek v pravo).
Uši - již na štěněti můžeme posoudit, jaké uši má. Měly by být velké, vzpřímené, směrem k zaoblené špičce se zužující. V 8 týdnech věku štěněte by již měly být vzpřímené, ale jsou i případy, kdy uši ještě štěňátko zcela pevné nemá a "plandají" mu špičky uší. V takových případech by se měly uši postavit přibližně do 9-10 týdne věku.
Tělo:
Záda - záda štěňátka by měla být rovná. Z tohoto důvodu je dobré, když si štěňátko necháte postavit na stůl do tzv. postoje, kdy stojí s předními končetinami kolmo dolů a zadní má mírně natažené dozadu. V takovém postoji si můžeme prohlédnout, jaké záda štěňátko má.
Trup - formát čivavy je kvadratický, tzn. že pejskové jsou v těle kratší, u feneček se připouští mírně delší tělesný rámec.
Ocas:
Pro čivavu je charakteristické jeho nosení, a to v oblouku vysoko zdvižený nad hřbetem. Přetočené ocasy tzv. "prasečí" ocásky jsou nežádoucí.
Končetiny:
Přední (hrudní) končetiny by měli být rovné. Má-li štěňátko již nyní přední končetiny křivé, je zde předpoklad, že v dospělosti to bude mít ještě horší.
Zadní (pánevní) končetiny by měly mít dobré zaúhlení kyčelního kloubu. Štěňátko by na zadní nožičky nemělo kulhat, či jedné z nožek ulehčovat. Takový to projev by mohl být ukazatelem na luxaci pateli (vykloubení čéšky). U štěňátek se takto závažná luxace moc často neprojevuje.
Srst:
Krátkosrstá varianta: po celém těle je srst krátká, přiléhavá. Na těle by neměla být holá místa. Může se však stát, že na krku spozorujete malé holé místo. Většinou tento holý flíček, při výměně štěněčí srsti v dospěláckou, zmízí. Pokud má však štěňátko těchto holých míst po těle víc, není zde již něco v pořádku a pravděpodobnost, že všechna místa štěňátku zarostou, je tu malá. Jedná se o onemocnění zvané Alopecie.
Dlouhosrstá varianta: u dlouhosrstých štěňat by měla být srst jemná, hustá ale né příliš huňatá. Již u 2-3měsíčních štěňat můžeme na určitých místech těla zpozorovat mírně delší srst oproti srsti na těle, např. na uších, ocase, na zadních nožičkách.
Barva:
U čivav jsou přípustné všechny barvy. Jediný typ zbarvení, který je zakázaný jsou Merle barvy.
Varlata:
U 8týdenního pejska by měla být obě varlata sestouplá a hmatná. Může se však stát, že vám chovatel řekne, že jedno varle cestuje a je zapotřebí ho občas ještě stahovat. V takovém případě by vám chovatel měl ukázat jak se to dělá a sami byste si to před ním měli zkusit. Pokud si kupujete pejska s tím, že pejskovi varlátka nesestoupila, počítejte s tím, že mu již pravděpodobně nesestoupí a bude nutná kastrace.
Hmotnost:
Váha u štěňátek je různá.
Většinou v českých chovech mívají štěňátka váhu od 800 - 900g. Jsou však linie, jejichž štěňátka rostou přibližně do 5 - 6 měsíce věku a dále si již svou velikost a váhu drží. Taková štěňátka jsou v osmi týdnech proti štěňátkům z jiných linií větší, jejich váha se pohybuje od 800g - 1000g.
Typovost štěňátka však není to jediné, co by nás mělo zajímat, neboť kromě typovosti je důležité i zdraví a věk, ve kterém je štěňátko odváženo do nového domova..
Zdraví:
Určitě máte zájem si odvést nejen typové štěně ale i zdravé štěně. Neboť jen tak, spolu budete moct prožívat ty nejhezčí chvíle. Proto si všímáme i těchto, neméně důležitých věcí:
- zdravé štěně je čilé, aktivní, zvídavé.
- štěňátko by mělo být voňavé a čisté, všímáme si i míst kolem ocasu, zda netrpí průjmem, zda nemá zalepená očička apod.
- bříško by mělo být hladké bez pupeční kýly. V případě, že štěně pupeční kýlu má, projevuje se jako boulička ze spodu na bříšku, kterou můžeme nahmatat. Na kýlu by nás měl upozornit chovatel, pokud tak neučiní, můžeme si bříško bezproblémů zkontrolovat sami. Pupeční kýla by měla být následně odstraněna. Doba, kdy je její odstranění možno provést je různá, záleží to především na velikosti kýly a velikosti štěňátka. Osobně, pokud nejsou jiné komplikace, doporučuji kýlu odstraňovat v 6 měsících věku štěněte. Její odstranění stojí přibližně 800 - 1500Kč
- jak jsem popsala výše, je nutné si všímat srsti, která by měla být jemná, čistá bez holých míst, dále fontaneli, kterou by štěňátko mít nemělo nebo by ji mělo mít přiměřeně malou k velikosti hlavičky, která by měla být též odpovídající velikosti těla a u pejsků nezapomínáme na kontrolu varlátek, která by měla být obě sestouplá.
- všímáme si i bříška, neboť propadlé bříško, vystouplé kosti můžou být znakem onemocnění štěňátka nebo nedostatečné výživy ze strany chovatele, naopak nafouklé bříško může signalizovat nevhodnou stravu či začervení škrkavkama.
Věk:
Věk vhodný pro koupi štěněte u tohoto plemene je 8 - 10 týdnů. Za takové štěňátko považujeme štěně, které je hravé, zvídavé, nebojí se prozkoumávat taje zahrady, nedrží se neustále v závěsu své mámy a v případě, že si ho vezmete do ruky, neprojevuje se panickou úzkostí.
V případě, že však máte zájem o extrémě malé štěňátko je vhodné, aby se termín, kdy odejde štěně do nového domova, oddálil co nejdále. V takovém případě se vše, včetně samotného očkování, přizpůsobuje velikosti štěněte a jeho schopnosti být bez mámy a v cizím prostředí. Příkladem je vrh tří čivových holčiček, kdy dvě měly v 8týdnech váhu 850 a 950g a jejich sestra váhu 500g. V takovém případě je vhodné, aby štěňátko o této nízké váze zůstalo u chovatele co nejdéle, nejlépe do doby, kdy doroste ideálně 800g váhy.
Při výběru štěňátka se neřiďte jen tím, jestli má štěňátko barvu, která je nyní "IN", ale také jak celkově vypadá, jak se projevuje, zda na vás působí zdravě a také jak na vás působí chovatel.
Nyní se již při výběru snažte nezapomenout na vše, co jste se o čivavě dočetli a nebojte se jít si za tím, co chcete.
Hodně štěstí a hezkých strávených chvil s čivavým miminkem.